Nie takie to pobieranie straszne – lekcja edukacyjno-profilaktyczna

W piątek 20.01.2023 roku gościliśmy Panią Paulinę z Tarnowskiego Punktu Pobrań TP-Med. Pani Paulina poprowadziła w klasach 1-3 oraz w grupach przedszkolnych w Bytyniu lekcję edukacyjno-profilaktyczną pt. „Nie takie to pobieranie straszne”.

Pani z punktu pobrań opowiedziała co jest ważne dla naszego zdrowia i jak należy przygotować się do pobrania krwi. Uczniowie mieli możliwość „poszukania swoich żył” do badania. Wiedzą już, że za pomocą stazy medycznej, której niekiedy się już boją podczas wizyty – pielęgniarka chce właśnie poszukać żyły, z której zostanie pobrana krew. Jak sami się przekonali to nic nie boli.  Uczniowie dowiedzieli się również co oznaczają różne kolory zakrętek w próbówkach – co chcemy zbadać, a więc czerwona – hormony i  witaminy, fioletowa- podstawowa morfologia, szara- poziom glukozy we krwi, niebieska- poziom krzepnięcia krwi. Pod koniec zajęć dzieci miały możliwość „pobrania krwi” od ufoludka tym razem z niebieską krwią oraz zadania nurtujących ich pytań.

Mamy nadzieję, że lekcja pokazowa przeprowadzona przez Panią Paulinę pomoże naszym dzieciom przełamać strach: bo jak wiemy strach ma tylko wielkie oczy 🙂

Serdecznie dziękujemy Pani Paulinie za poświęcony czas i profesjonalną lekcję .

Paulina Pawłowska

Opublikowano w Oddziały przedszkolne, Szkoła Podstawowa.