Zdalne nauczanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bytyniu

Zgodnie z wytycznymi MEN od 25 marca 2020 r. szkoły realizują swoje zadania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.  Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bytyniu stanął na wysokości zadania i już kilka dni wcześniej rozpoczął zdalne nauczanie.

Nasi uczniowie pracują z nauczycielami poprzez program do rozmów on-line TrueConf, narzędzia Google Suite (Classroom oraz Hangouts Meet) oraz dziennik elektroniczny Librus. Zaś oddziały przedszkolne w Bytyniu i Przedszkole w Gaju Wielkim korzystają z aplikacji KidsUp i Padlet.

Wirtualne lekcje rozpoczynają się o 8:30. W ciągu dnia odbywa się w zależności od klasy od czterech do sześciu lekcji. Uczniom, którzy nie mają sprzętu komputerowego, szkoła wypożyczyła tablety. Poza omówieniem lekcji i rozwiązywaniem zadań w formie interaktywnej, dzieci mają szansę poszerzyć swoją wiedzę dzięki proponowanym przez nauczycieli materiałom dodatkowym (filmom, prezentacjom, artykułom itp.). Nauczyciele nagrywają też lekcje i wysyłają je dzieciom.

Już po kilku dniach pracy widać, że wypracowane metody i wykorzystywane narzędzia przynoszą efekty. Uczniowie „zasypują” nauczycieli zdjęciami z pięknie wykonanymi zadaniami. Kreatywności i wyobraźni nie brakuje. Pojawiają się zdjęcia, plakaty, prezentacje multimedialne.

Klasa I pochwaliła się znajomością numerów alarmowych. Możemy mieć pewność, że  doskonale wiedzą jak zadbać o siebie i innych. Nie zapomnieli również o zbliżających się Świętach Wielkanocnych – w ich domach królują już wielkanocne kury 🙂
Pierwszaki poszerzają też swoje umiejętności językowe – poznali angielskie nazwy kolorów.
Podobnie  jak klasa V, która w formie plakatów przedstawiła części ciała człowieka w języku angielskim. Nasz ojczysty język też nie jest im obcy – dzięki aktywnej formie pracy na pewno nie zapomną, kiedy w wyrazie użyć „rz”, a kiedy „ż”.

Przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych w Bytyniu i przedszkola w Gaju Wielkim również dzielą się tym, w jaki sposób spędzają czas w domu. Z rodzeństwem i rodzicami stworzyli ciekawe prace plastyczne o wiośnie. Zaangażowali się również w uprawę roślin na domowych parapetach i w przydomowych ogródkach. Nauczyciele za pośrednictwem aplikacji KidsUp wysyłają propozycję działań, prac plastycznych, programów edukacyjnych.  Angażują dzieci rodziców do udziału w akcjach np.  „Kartka dla bohatera”, „Kartka xxl dla rodzica i dziecka”.

Monika Borkowska

Olga Kaczmarek

Opublikowano w Oddziały przedszkolne, Przedszkole, Szkoła Podstawowa.